Jak zadbać o czyste powietrze w domu?
Powietrze, którym oddychamy w naszych domach, jest tak samo ważne jak to, na zewnątrz. Jednak wiele osób nie wie, jak zadbać o czystość powietrza w domu. Systemy wentylacyjne są jedną z najważniejszych części domu, ponieważ pomagają w utrzymaniu czystego powietrza i optymalnej wilgotności. Istnieją dwa rodzaje systemów wentylacyjnych - wymuszone i naturalne. Te pierwsze są bardziej popularne niż te naturalne, ale obie mają swoje wady i zalety.
Co musisz wiedzieć o domowych systemach wentylacji?
Zaletami systemu wentylacji wymuszonej są: większa energooszczędność, może być łatwo kontrolowany przez jednostkę i zapewnia lepszą kontrolę nad poziomem wilgotności. Wady to: może prowadzić do wysuszenia skóry i oczu, wysokich rachunków za energię i złej jakości powietrza w pomieszczeniach (IAQ), jeśli nie jest odpowiednio czyszczona i konserwowana, lub gdy błędnie jej używamy. Nazywa się ją również wentylacją mechaniczną, która występuje w wielu różnych formach.
System wentylacji naturalnej, inaczej grawitacyjnej również ma swoje zalety i wady. Zaletami systemu wentylacji naturalnej są: może generować naturalne świeże powietrze, co jest niezbędne dla zdrowego środowiska, nie generuje hałasu, a zużycie energii przez jednostkę jest niskie. Wady to: nie reguluje poziomu wilgotności w pomieszczeniu, co może powodować podrażnienia skóry lub szczeliny w materiałach budowlanych, w których występuje grzyb i pleśń.
Jaki rodzaj wentylacji zastosować w domu?
Wentylacja mechaniczna wyróżnia się większą wydajnością i skutecznością działania, jednak ma również minusy. Standardowo w budynkach wykorzystuje się wentylację grawitacyjną, jednak jeśli jest to możliwe technicznie rozważa się również mechaniczną, która może zagwarantować chociażby mniej wilgoci, która prowadzi do powstawania szkodliwych grzybów i pleśni.